S.S.S

Amatör balikçiligi düzenleyen mevzuati nereden bulabilirim?
ADF web sitesinin Mevzuat bölümünde “Amatör Balikçilik Sirküleri” bagindan veya Tarim ve Köyisleri Bakanligi web sitesinde Koruma Genel Müdürlügü bagindan bulabilirsiniz.
Çevrimiçi sinav nerede ve nasil yapilmaktadir?
Çevrimiçi sinav birçok sinav yerinde yapilmaktadir. ADF web sitesini takip ediniz. Sinav basvurusu onaylanan adaylar sinav yerine ait randevu takvimindeki günlerde sinav saatini kendileri seçerler ve sinava bilgisayar ortaminda girerler. ADB sinavina giren her adaya internet araciligiyla en az 50, KMT sinavina giren adaya en az 25 soru yöneltilir ve bunlari 60 ve 30 dakikada cevaplamalari istenir. Her iki sinavda da basari notu 100 üzerinden 60 puandir.
Çevrimiçi basvuru için ne yapmaliyim?
ADF web sitesinde yayimlanan yöntemi izleyiniz.
Çevrimiçi basvurumu tamamlayamadim, resim indirmesini bilmiyorum, ne yapmaliyim?
Lütfen en yakinizdaki ADF üyesi bir kulübe basvurunuz. ADF üyesi kulüplerin adreslerine ADF web sitesinin “Üyelerimiz” menüsünden ulasabilirsiniz. Ayrica Basvuru ve Islemler menüsü içinde kolaylikla kullanabileceginiz bir program da kullaniminiza sunulmaktadir.
Denizcilik konusunda bilgi ve deneyimimi arttirmak istiyorum, ne yapabilirim?
ADF üyesi bir kulüple iliski kurunuz. Size uyacak bir programlari kesinlikle vardir.
ADF web sitesinde yayimlanan ADB ve KMT sinavlarina ait soru örneklerinin dogru cevaplarini nereden bulabilirim?
ADF sitesinde sadece bazi soru örnekleri yayimlanmaktadir. Gerek örneklerin gerekse sinavda sorulan benzer sorularin cevaplari ADB için ADF yayini “Amatör Denizci Elkitabi (ADEK)”, SHOD yayinlari “Uluslararasi Denizde Çatismayi Önleme Tüzügü (UDÇÖT)”, “Semboller ve Kisaltmalar” ile “Samandiralama Sistemleri” içindeki bilgilerden olusur. Bu bilgiler sorularin cevabi olarak ayrica yayimlanmazlar. KMT sorularini cevaplayabilmek için ADF web sitesinde de satilmakta olan ADF yayini Kisa Mesafe Telsiz Elkitabi en yararli kaynaktir.
ÖTB'si olan teknelerde hangi emniyet teçhizati bulunmalidir?
ÖTB’si olan teknelerde bulundurulacak emniyet teçhizati ÖTB’nin arka sayfasinda yer alan listeden ögrenilebilir. Ayni liste, ADF web sitesinde yayimlanmakta olan ve 25 Nisan 2008 tarihinde yürürlüge girmis bulunan “Özel Teknelerin Kaydi, Belgelendirilmesi Ve TeçhizatEK-4 içinde yer almaktadir. Donatimina Iliskin Teblig”
Yelken kullanmayi nereden ögrenebilirim?
Yelken kullanmayi ADF üyesi veya TYF’ye (Türkiye Yelken Federasyonu) federe en yakininizdaki Yelken ve/veya Yat Kulübünden, ögrenebilirsiniz.
Motorlu tekne kullanmayi nasil ve nereden ögrenebilirim?
Motorlu tekne kullanmayi ADF üyesi veya TYF’ye (Türkiye Yelken Federasyonu) federe en yakininizdaki Yelken ve/veya Yat Kulübünden, ögrenebilirsiniz.
Patente nedir, hangi tip teknelerde kullanilir?
Patente, deniz ticaretinde izin belgesi anlaminda kullanilan bir kelimedir. Bir ülke limanlarina baska ülke limanlarindan gelen bütün gemilerde (yatlar ve özel tekneler dâhil) bulasici hastalik veya ölüm vakasi olup olmadigini arastiran doktor tarafindan denetlemenin yapildigi limana yolcu veya yük bosaltmak için verilen izin veya belge için kullanilir.
Yurt disina çikarken tekneme patente almam gerekir mi?
Gerekmez ama önerilir. Bazen gidilen ülkede liman otoriteleri gelinen ülkeden çikista patente alinip alinmadigini (saglik kontrolü yapilip yapilmadigini) arastirmaktadirlar. Bu nedenle, özellikle çikis ülkesinde kimi salgin hastalik yasanmissa (örnegin kus gribi) patente almak önerilmektedir.
Ülkemin karasularinda gezerken tekneme patente almam gerekir mi?
Tekne bir “özel tekne” veya “özel yat” ise gerekmez. Tekne bir ticaret gemisi veya ticari kayitli tekne veya yat ise gerekir. Bu ayirim teknenin kabotaj hakkinda sahip olup olmadigiyla ilgilidir. Kabotaj hakki bir ülkenin karasulari içinde ticari amaçla seyretmek (limanlar arasinda yolcu ve yük tasimak) hakkini ifade eder. Özel tekne ve yatlarin böyle bir haklari olmadigi için patente almalarina gerek yoktur. Geçmis yillarda özel yatlardan da patente (yillik düzenlenen Gemi Saglik Cüzdani) aranirdi. Ancak 2006 yilinin baslarindan itibaren sorun çözüldü ve özel tekneler olmasi gerektigi sekilde bu uygulama disina çikarildilar.
Patente (saglik islemi) yaptirmadan limandan çikmak ceza ödenmesini gerektirir mi?
Özel tekne ve yatlarin Türk karasularinda seyretmeleri serbesttir, limandan ayrilirken patente almalarina veya bir baska saglik islemi yaptirmalarina gerek yoktur. Ticaret gemileri (ticari tekne ve yatlar dâhil) limanlar arasi seferlerinde patente (saglik kontrolü) yaptirmak zorundadirlar. Yaptirmamak ceza ödenmesini gerektirir.
Yurt disindan geliste patente almam gerekir mi?
Yabanci bir limandan bir Türk limanina gelerek ülkemize giren her gemi (hangi bayragi tasirsa tasisin, ticaret gemisi, ticari tekne, ticari yat, özel tekne, özel yat olsun veya olmasin) saglik kontrolü yaptirmakla yükümlüdür. Ticaret gemilerine yapilan bu kontrol giris limanindan diger bir limanimiza yapacagi seyahat için geçerlidir. Özel teknelerde ise giriste yapilan kontrolden sonra baska limanlarimizda saglik islemi yapilmaz.
Ülkemizde deniz araçlari için saglik kontrolünü hangi makam yapar,nerededir?
Ülkemiz limanlarinda saglik kontrolü, Saglik Bakanligina bagli Hudut ve Sahiller Saglik Genel Müdürlügü’nün Saglik Merkezleri tarafindan yapilir. Genel Müdürlük Istanbul’dadir. Saglik merkezleri için halk agzinda kimi zaman karantina bürosu, patente ofisi gibi yakistirma adlar da kullanilir.
Spor ve gezi amaciyla kullanmak üzere bir tekne almak istersem ne kadar vergi öderim?
Spor ve gezi amaçli yeni bir tekne almak isterseniz 30 Kasim 2009 tarihine kadar olan sürede sadece tekne degerinin %1’i (yüzde bir) oraninda KDV ödersiniz.
Teknem için MTV ödemek zorunda miyim?
MTV, 30 Haziran 2009 tarihinde yürürlüge giren 5897 sayili yasa ile denizaraçlarindan kaldirilmistir. Bundan böyle tekneniz için MTV ödemeyecekancak teknenizin boyuna göre saptanmis harç ödeyeceksiniz. Yeni yasaylagemi siciline kaydi zorunlu olan ticaret gemileri disinda kalan bütün tekneleriçin her yil ruhsatname düzenlenmesi ve harç tahsili öngörülmüstür. Gerekruhsatname gerekse harçla ilgili bilgiye web sitemizin ana sayfasinin Güncelbölümünde bulacaginiz bilgilendirmeden ulasabilirsiniz.